28 شهریور, 1399 توسط گروه آموزشی پویان 0 دیدگاه

یک حرف خوب برای بچه های خوب

این را خوب می دانیم که با زور و اجبار نمی توانیم نتیجه خوبی از آموزش به کودک بگیریم ؛ برای آموزش قرآن و پیام آسمانی هم زور و اجبار کودک را دل زده می کند . بهتر است ما والدین خودمان قرآن را گوش دهیم و با صوت خوش تلاوت کنیم تا فرزندمان نیز به خواندن و شنیدن صوت قرآن علاقمند شود . 

بدین گونه قرآن با روح و جسم کودکمان عجین شده و با لذت قرآن را تلاوت کرده و از آن رهنمون می گیرد .در این قسمت می خواهیم سوره توحید را آموزش دهیم . قبل آموزش سوره توحید قصه زیر را برای کودک دلبندمان تعریف کنید تا آمادگی ذهنی پیدا کند .
ساعت 9 شب بود معین کوچولو مسواک زده بود و منتظر بود مامان بیاد براش قصه بگه تا بخوابه. بعد چند دقیقه مامان اومد و گفت: خوب پسر گلم پتو رو بکش رو خودت و خوب گوش بده.

معین پتو رو کشید رو خودش و گفت :من آماده ام.
مامان گفت: یکی بود یکی نبود تو جنگل سر سبز و قشنگ یه مدرسه بود که حیوانها با کمک هم برای بچه هاشون ساخته بودن تو مدرسه زرافه، سنجاب، خرگوش، فیل، خرس، روباه و جوجه تیغی کوچولو بودن معلم اونا هم کسی نبود جز جغد دانا یه روز جغد دانا گفت :بچه ها میخواییم بریم گردش علمی و به خرگوش گفت شما سر گروه باش ولی روباه گفت منم میخوام سر گروه باشم. خرگوش گفت :من ؛ روباه گفت : من
جغددانا گفت : ولی دوتا سر گروه کارا رو سخت میکنه ولی خرگوش و روباه هیچ کدوم راضی نمیشدند که یکیشون سر گروه باشه جغدا دانا لبخند زد و گفت:باشه ولی مطمئنم خیلی زود پشیمون میشید و به راه افتادن رفتن و رفتن تا رسیدن به دوراهی، خرگوش گفت : از راست بریم ! روباه گفت : نه از چپ !
خرگوش و روباه داشتن بر سر راه دعوا میکردن هی چپ هی راست میکردن بقیه حیوانها هم خسته عصبانی و ناراحت بودن.
جغد دانا که دید کم کم دعوای خرگوش و روباه جدی میشه گفت : چون دوتا سر گروه هستیم به نتیجه نمیرسیم و همین جور تا آخر شب مجبوریم اینجا بمونیم .
روباه گفت :معذرت میخوام من خسته شدم خرگوش بقیه راه تو سر گروه باش !
خرگوش خوشحال شد و از روباه معذرت خواهی کرد و گفت دفعه دیگه تو خودت تنها سر گروه باش و بقیه راه رو با خوشحالی ادامه دادند.
معین گفت :مامان مثل خدا که فقط یه دونه است بابا جون میگه اگه خدا هم دوتا بود همه چی بی نظم و ناجور میشد و جهان نابود میشد .
مامان خندید و گفت :بله پسر بابا جون درست گفته خدا فقط یه دونه هست.

آموزش سوره توحید
بعد از اتمام قصه به فرزندمان می گوییم که قرآن هم در سوره توحید گفته است که خداوند فقط یکی هست و تنهاست نه پدر و مادر دارد و نه بچه او تک و بی همتاست . سپس برایش این سوره مبارک را تلاوت می کنیم.

 
 
در آخر هم این شعر زیبا به نوگلمان آموزش دهیم.
 
✨من از کجا بدونم
خدا فقط یه دونه است؟✨
اگر خدا دوتا بود
همه چی ناجور می شد
دقت و نظم و ترتیب
از این جهان دور می شد
خدای اول می گفت:
خورشید باید بتابه
خدای دوم می گفت:
خورشید باید بخوابه!
خدای اول می گفت:
دونه بزن جوونه
خدای دوم می گفت:
دونه بمون تو خونه!
اگر خدا دوتا بود
همه چی جابجا بود
پرنده توی دریا
ماهی توی هوا بود!
خدا فقط یه دونست
خدای مهربونه
دوستش داریم یه دنیا
خودش اینو می دونه
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.