6 شهریور, 1399 توسط گروه آموزشی پویان 0 دیدگاه

دانستنی های پاییز

اهداف واحد کار پاییز

آشنا کردن کودکان با خصوصیات فصل پاییز از طریق :

1.تغییرات آب و هوا
2.تغییر رنگ برگ ها
3.آشنایی کودکان با میوه های فصل
4.کوچ پرندگان
5.نوع پوشش (لباس )در فصل پاییز
6.آشنایی کودکان با ماه های فصل پاییز
7.توجه کودکان به خدای مهربان برای آفریدن این همه زیبایی

آشنایی با فصل پاییز
فصل پاییز سومین فصل سال است . در این فصل گاهی باران می بارد و هوا کم کم سرد می شود و ما باید از لباس های گرم تری استفاده کنیم .رنگ برگ درخت ها هم در این فصل تغییر می کند . برگ ها زرد ، نارنجی ، قهوه ای می شوند . این برگ ها خشک شده و یکی یکی به زمین می ریزند . وقتی از روی برگ ها رد می شویم خرد می شوند . پرنده ها هم چون هوا سرد می شود و نمی توانند به راحتی غذا پیدا گ/کنند به جاهای گرم پرواز می کنند که می گوییم کوچ کرده اند .
فصل پاییز سه ماه دارد : مهر ، آبان ، آذر
اولین روز فصل پاییز یعنی اول مهر مدرسه ها باز می شوند .
فصل پاییز میوه های خوشمزه ای هم دارد مثل : انار ، به ، سیب ، خرمالو ، پرتقال و لیمو که برای بدن ما مفید هستند . ویتامین های بدن ما با خوردن میوه ها تامین می شود .

نکات بهداشتی و ایمنی

همان طور که گفتیم در فصل پاییز هوا کم کم سرد می شود به همین دلیل ما باید لباس گرم بپوشیم و موقعی که باران می بارد اگر خواستیم از خانه بیرون رویم از چتر استفاده می کنیم تا خیس نشویم و سرما نخوریم . بعضی از میوه ها را اگر خیلی بخوریم ممکن است بدنمان حساسیت پیدا کند پس در خوردن میوه ها زیاده روی نکنیم . اگر سرما خوردیم و گلو درد داشتیم می توانیم شلغم و لیمو شیرین بخوریم چون برای بدن ما بسیار مفید است . موقعی که باد پاییزی می آید چشم هایمان را محکم ببندیم تا گرد و خاک وارد چشم های ما نشود و دست هایمان را هم مرتب بشوئیم .

نکات اجتماعی و اخلاقی :

در فصل پاییز چون هوا سرد می شود پیدا کردن غذا و دانه برای پرندگان مشکل است ما می توانیم از باقی مانده غذا ( نان و برنج )در باغچه یا گوشه ای از حیاط بریزیم تا پرنده ها بدون غذا نمانند . همان طور که گفتیم در فصل پاییز برگ درخت ها خشک می شود و باد پاییزی که می وزد برگ ها از درخت جدا می شوند و روی زمین ریخته می شوند . آقای پاکبان برای جمع کردن برگ ها خیلی زحمت می کشد پس ما باید به ایشان احترام بگذاریم و ازشون تشکر کنیم و در کوچه و خیابان آشغال نریزیم تا کار آقای پاکبان بیشتر نشود .
زبان آموزی : در هر واحد کار کودک را با کلمات جدید آشنا می کنیم که باعث افزایش دایره لغات او می شود کلماتی مثل : فصل ، پاییز ، مهر ، آبان ، آذر ، قرمز، زرد ،نارنجی، قهوه ای ، باران ، باد پاییزی ، خش خش برگ ها ، کوچ پرستوها 

کوچ پرستو ها :

وقتی هوا سرد می شود پرستوها سفر خود را آغاز می کنند چون در هوای سرد نمی توانند دوام بیاورند و پیدا کردن غذا برایشان سخت می شود به همین دلیل به جاهای گرم می روند که می گوییم کوچ کرده اند . پرستو ها خیلی قوی هستند آن ها می توانند روز ها و هفته ها پرواز کنند . خیلی هم باهوش هستند اگر هوا بارانی شود آن ها فوری می فهمند و راهشان را عوض می کنند . اگر در بین راه پرستویی مریض شودپرستو های دیگر  او را تنها نمی گذارند آن قدر صبر می کنند تا حال او خوب شود بعد دوباره همگی پرواز می کنند .
.بعد از دیدن کلیپ  زیر کودکان می توانند به سوالات  زیر جواب دهند .گروه آموزشی پویان شما را به دیدن این نمایش عروسکی زیبا دعوت می کند.

دانلود با کیفیت کم      دانلود با کیفیت متوسط      دانلود با کیفیت بالا

1 -ماه های فصل پاییز را بگوید .

2 -چرا پرستوها کوچ می کنند؟

3 -در پاییز برگ درخت ها چه تغییری می کند ؟

4 -هوا در پاییز چگونه است ؟

5 -میوه های فصل پاییز کدامند ؟

6 -چه کسی این همه زیبایی را آفریده است ؟

7 -برای اینکه پرنده ها در فصل پاییز بی غذا نمانند ما می توانیم چه کارهایی انجام دهیم؟

 

برای اینکه کودکان بیشتر مفاهیم را یاد بگیرند از روش مشاهده و بحث و گفت و گو استفاده کنید . در صورت امکان آن ها را به حیاط ببرید و از بچه ها بخواهید که برگ های خشک درختان را جمع آوری کنند در مورد شکل برگ ها بپرسید و آیا اینکه برگ درخت ها باز سبز می شوند با آن ها گفت و گو کنید مثال در فصل بهار دوباره برگ ها سبز می شوند .درباره شکل و رنگ برگ ها می توانید سوالاتی بپرسید که چه رنگ هایی هستند برگ های مثل هم را جدا کنند و یا با این برگ ها کلاژ پاییز درست کنند که کار برگ آن را در زیر می آوریم .

کاربرگ پاییز

کاربرگ-کلاژ-پاییز

دانلود کاربرگ کلاژ پاییز پیش دبستانی پویان – لینک دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.