4 شهریور, 1399 توسط گروه آموزشی پویان 0 دیدگاه

آموزش اشکال هندسی به کودکان

اشکال هندسی

شاید اکثر ما والدین با شنیدن آموزش ریاضی به یاد اعداد و جمع و تفریق بیفتیم ولی در واقع آموزش ریاضی برای کودکان آموزش اعداد و شمارش عددها نیست . طبق تجربه چندین ساله گروه آموزشی پویان آموزش اشکال هندسی در دوران مهد و پیش دبستانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . در واقع مقدمه ورود به ریاضی فراگیری اشکال هندسی می باشد .

چگونه در منزل اشکال هندسی را به کودک آموزش دهیم 

در اینجا چند روش مختلف برای آموزش اشکال هندسی به کودکان را با هم مرور می کنیم .

1 -شکار شکل ها : در اطراف خود در منزل ، پارک ، حیاط ، کوچه و هر جای دیگر اشیا و اجسامی را می توان مشاهده کرد که به شکل هندسی مربع ، مستطیل ، دایره یا هر شکل هندسی دیگری می باشند . می توان اسامی اشکال را به کودک آموزش داد . مثال تلویزیون را نشان داده و بگوییم شکل این چهار گوش هست و با دست کشیدن به گوشه های آن نشان داد که چهار گوشه دارد و یا یک بشقاب که گرد است و هیچ گوشه ای ندارد .

2 -با کشیدن شکل های هندسی بر روی کاغذ و رنگ آمیزی کردن یا چیدن آن توسط کودک هم می توان اشکال را آموزش داد .

3 -با استفاده از چوب بستنی . می توان چوب بستنی ها را رنگ آمیزی کرد و با کنار هم قرار دادن آن ها اشکال مختلف را آموزش داد .

4 -با استفاده از پایپ کلینر ، پایپ کلینر به راحتی خم و راست می شود و می توان آن را به دست کودکان داد تا اشکال مورد نظر را ساخته  و فرم دهند .

5 -قالب های خمیربازی یا کیک پزی ، می توان هنگام پختن شیرینی از قالب هایی با اشکال هندسی استفاده کرد و در این امر بهتر است از خود کودک هم برای تفریح و لذت بیشتر کمک گرفته شود . تا هم لذت آشپزی را بچشد و هم ریاضی را فرا بگیرد . همچنین تجربه به ما نشان داده کودکان عاشق خمیر بازی و قالب گیری خمیر هستند می توان با خمیر بازی و قالب های آن یا با استفاده از گل سفالگری هم اشکال را ساخت و آموزش داد .

6 -کلاژ هندسی ، بچه ها در مهد و پیش دبستانی از ساختن کلاژ بسیار لذت می برند می توان اشکال هندسی ساده را در سایز ها و اندازه های مختلف بر روی کاغذهای رنگی کشید و به خود کودک داد تا آن ها را بچیند و سپس با خلاقیت خود آن ها را کنار هم بگذارد و تصاویری را با این اشکال هندسی درست کند .

7 -اشکال هندسی سه بعدی ؛ می توان از کودک خواست تا چشمان خود را ببندد و اشکال را لمس کند و آن ها را در زوایای مختلف در دستانش بچرخاند و حدس بزند که چه شکلی است.

8 -با استفاده از خمیر بازی و خلال دندان می توان اشکال هندسی را ساخت که هم اشکال را آموزش ببینند و هم یک بازی ساختنی جالب انجام دهند .

9 -فلش کارتهای آموزشی که یک روش عالی برای آموزش اشکال هندسی به کودکان می باشند .

10 – استفاده از کلیپ ها و آموزش های گروه آموزشی پویان که در این سایت ارائه شده است .

 
 

در آخر برای اینکه بدانیم آیا کودکمان اشکال هندسی را فرا گرفته یا نه می توانیم یک بازی جذاب را طراحی کنیم تا هم کودک از بازی لذت ببرد و هم اینکه آزمونی برای او باشد . پیشنهاد ما این است که یک مقوا را تهیه کنید و اشکال هندسی را در آن با سایز دلخواه بکشید و آن را با کاتر در بیاورید به طوریکه به خود مقوا صدمه نزند . بعد مقوا را به دست کودک بدهید و به او بگویید که این یک شکل یاب است . در اطراف خود بگرد و اشکالی را که مثل اشکال داخل مقوا است را پیدا کن و نام هایش را به من بگو .

کاربرگ آموزش اشکال

کاربرگ آموزش اشکال پیش دبستانی پویان دانلود کاربرگ آموزش اشکال پیش دبستانی پویان-لینک دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.